Pamiir-Kõrgõzstan-Bishkek-Tjan-Šan-Issõkul

Lõpuks ometi mäed. Ja veel millised! Mäed on muidugi kõikjal ilusad ja võimsad, aga siin on nad kuidagi eriliselt puhtad, puutumata ja valged. Kõrgõzstan on siiani meid hellitanud. Juba piiril on valvurid regioonile kohatult viisakad ja sõbralikud. Edasi tuleb esimene korralik hiina supp, kohalikult-kohalikule valmistatud ja ülimaitsev. Ja õhtul Bishkekis hoolitseme koduste tervise eest, mis peaks nüüd mõnda aega hea olema. Sveni toostid on südamlikud.
Bishkek on justkui mõni Euroopa linn. Mitte küll arhitektuuri poolest, aga õhus on vabadust. Hoolimata numbriliselt madalast elatustasemest ja viimaste aastate jooksul toimunud kahest riigipöördest on tunda vabadust mis väljendub eriti inimeste suhtumises ja enesehinnangus. See tunne erineb totaalselt seni läbitud tugeva keskvõimuga riikidest, kus kõik keerleb ümber “isakese”. Vabadus teeb inimesed sõbralikuks. Kasahhis, aseris ja ilmselt ka Usbekis on inimestel täiesti ilmselt mingid hirmud mis pingestavad ja mida siin ei ole. Võib-olla on vahe ka selles, et siin sõltuvad inimesed iseendast kuna riik on vaene, aga seal jagavad isakesed tuttavate ja tuttavate-tuttavate kaudu maavararahasid. Ehk on aga nii, et ilusas keskkonnas sünnivadki hingelt ilusamad inimesed (seega suures osas Kasahstanis ei saaks nii kõrgeid nõudmisi esitada). Arvatavasti on abiks ka lähedus Hiina iidsetele tarkustele ja budamunkade kohalolu maapiirkondades.
Maavaradest leidub vaid näpuotsaga kulda, sedagi enamasti juba inimeste suus, aga loodus on ülivõimas – eriti Kasahhi stepi ja roheliste libledeta auulidega võrreldes. Meie tee viib peale Bishkeki läbi Tjan-Shani mägede maailma ühe suurema mägijärve Issõkuli äärde. Vahelduseks Kasahhi tööstusmaastikele on siis puhas ja puutumatu loodus. Sööme kala, leiame üles termivannid ja ööbime järve äärses kodumajutuses, kus pereema valmistab igasuguste koduküpsetiste ja muidu lisanditega rahvusliku “viieks sõrmeks” nimetatud õhtusöögi. Termid, söögid ja ööbimine kokku kahele 760 somi ehk 13 eurot. Siin on muide ka suusakeskused ja kui pääseks kohale kuidagi kergemini kui kuu aega tsiki seljas, siis tahaks juba praegu tagasi.

20120530-094240.jpg